X

Kontakt Online

Kompleksowa analiza pierwiastkowa włosów jest testem analitycznym, który określa poziomy pierwiastków śladowych (zwanych potocznie mikro i makroelementami) we włosach. 
 
Głównym celem badania jest określenie typu metabolicznego i stanu odżywienia badanego pacjenta. Dzięki temu możemy wskazać najlepszy sposób odżywiania, wsparty programem właściwej suplementacji witaminami, minerałami, antyoksydantami i innymi preparatami odżywczymi.
Efektem prawidłowego odżywienia powinno być uzyskanie właściwej, indywidualnej równowagi metabolicznej. Taki stan fizjologiczny zabezpiecza organizm przed chorobami, które mogą być indukowane czynnikami środowiskowymi i tendencjami genetycznymi. Przywrócenie równowagi metabolicznej jest niezbędnym elementem procesu leczenia każdej choroby. Z pomocą przychodzi nam analiza włosów i moczu dobowego.
 
Pierwsze pytanie, jakie nam się nasuwa to dlaczego nie analizujemy składu mineralnego krwi?
 
Otóż określenie zawartości pierwiastków w surowicy w danym momencie nie oddaje aktualnej ilości tych pierwiastków w całym organizmie. Działają we krwi mechanizmy homeostatyczne, które wyrównują ilość pierwiastków we krwi kosztem rezerw w tkankach. Mimo pozornie prawidłowego stężenia w surowicy, zawartość pierwiastków w organizmie może być niedostateczna. Często w związku z tym badania te są po prostu nie obiektywne. Przykładowo, badając ilość magnezu we krwi tak naprawdę możemy nie mieć obiektywnej informacji odnośnie jego stężenia. Magnez jest jonem głównie wewnątrzkomórkowym, dlatego dopiero bardzo duży spadek jego stężenia jest wykrywalny we krwi, w momencie gdy już są jego znaczne niedobory wewnątrzkomórkowe.  Już sam jego niedobór   może powodować  biegunkę, dolegliwości kostne, nudności i wymioty, nerwowość, niepokój, zaburzenia snu, drażliwość, stan zgubienia, osłabienie mięśni, stany depresyjne, ubytki w zębach, uczucie mrowienia w rękach i nogach, zakłócenia w prawidłowej czynności serca, zaburzenia wzrostu i rozwoju psychicznego, skurcze mięśni, napady tężyczki, zaburzenia w pracy serca... A to dopiero tylko jeden pierwiastek… A lista ich jest długa i podobnych przykładów jest wiele, ponieważ łącznie badamy aż 24 biopierwiastki (czyli te, które niezbędne w organizmie), oraz pięć pierwiastków toksycznych, których podwyższony poziom może prowadzić do bardzo wielu patologii. Ponadto oprócz ich zawartości, niezwykle istotne są proporcje pomiędzy poszczególnymi pierwiastkami, które także są określane. Niedobór lub nadmiar biopierwiastków w ustroju może być spowodowany wieloma czynnikami, m.in. nieprawidłowym żywieniem, czynnikami środowiskowymi lub chorobami. Ponadto ich nieprawidłowe poziomy też prowadzić mogą do rozwoju patologii.